Cukráreň Jacqueline

Pred pár dňami sa nám do rúk dostal krásny voňavý balíček plný všakovakých prekvapení pod názvom Cukráreň Jacqueline. Jeho autorkou je Zuzana Svobodová, ilustrátorka a spisovateľka, z ktorej rúk už vyšlo aj obľúbené pexeso pre mladých jogínov Joxeso. Jej kresby sú láskavé, deťom milé a cítiť v nich veľkú lásku k remeslu. Množstvo zo svojich produktov Zuzana nielen navrhuje, ale aj ručne tvorí a vyrába.

Čo vlastne Jacqueline obsahuje a čo jej jej cieľom?
V balíčku sa nachádza papierová bábika, niekoľko už vytvorených papierových šiat na prezliekanie, karty na vlastné vyfarbovanie, zdobenie a vystrihovanie šiat, receptár zdravých sladkostí, zápisník a príbeh o malej veľkej cukrárke. Samotná papierová krabička sa dá rozložiť na cukráreň, s ktorou sa môžu deti do sýtosti zahrať. Receptár obsahuje ozaj jednoduché a pritom zdravé pokrmy, ktoré môžu pripravovať rodičia spolu s deťmi a učiť ich, že aj sladkosti môžu byť zdravé a telu prospešné. 

Komu je určená? 
Jacqueline odporúčame trpezlivým deťom, ktoré baví čítanie, kreslenie, vyfarbovanie, strihanie, ktoré majú bohatú fantáziu, vzťah ku kráse, móde či vareniu. Obľúbia si ju prevažne dievčatá, ale aj medzi chlapcami sa určite nájdu viacerí, ktorým by sa zapáčila. Ideálny vek je 3 - 6 rokov. Mladšie detičky to síce zvládnu tiež, ale je potrebné ich pri tom asi trochu sledovať :) Môže byť krásnym netradičným darčekom, ale je vhodná napríklad aj na cesty, pretože nezaberie veľa miesta a je ľahká.

ČO MY NA TO?
Ak by sme mali na produkte nájsť aj nejaké mušky, možno by bolo prínosné vytvoriť základnú bábiku z pevnejšieho materiálu (napr. drevotriesky či hrubého kartónu), keďže sa dosť rýchlo "ochytá" a deti s ňou veľa manipulujú. Rovnako tak šaty mohli mať aj nejaký systém uchytenia na bábike. Celý set je však napriek tomu veľmi očarujúci, priam vonia Francúzskom, čerstvo upečenými croissantmi a horúcou kávou. Zavedie Vás do sveta fantázie a príbehov zo sladkej rozprávky. Podporuje spoločne strávené chvíle pri varení či tvorbe. Spája mamy s dcérami, sestry či kamarátky. Je to nápaditý, originálny a s láskou robený produkt, ktorý nemá na súčasnom trhu relevantnú konkurenciu.

Základná cena sa pohybuje na úrovni 21,90,- Eur a je možné ju zakúpiť cez e-shop www.joxeso.sk. Dostupný je v slovenskej i českej jazykovej verzii. Určite ODPORÚČAME!

IMG_3258JPGIMG_3264JPG

IMG_3256JPGIMG_3239JPGIMG_3241JPG
Testovanie SHARE CAR

IMG_2790JPG
Do Nitry zavítala NOVÁ služba zdieľaných áut. Ak auto nevlastníte alebo napríklad nemáte to svoje práve k dispozícii, môžete sa tak či tak odviezť pohodlne na aute a vyhnúť sa taxislužbe či MHD! 


AKO TO FUNGUJE?

 • V prvom kroku sa zaregistrujete cez www.sharecar.sk, vyplníte registračný formulár, kde nahráte svoje údaje a vodičský preukaz, prípadne fotku. Podpíšete zmluvu o užívaní auta, zaplatíte vstupný depozit a obdržíte kartičku SHARE CAR. Akonáhle ste registrovaní v systéme, dostávate prístup do rezervácií, kde si presne na hodinu a deň môžete zarezervovať JAZDU. Okrem mobilu so sebou nemusíte nič nosiť, v aplikácii máte celý rezervačný systém s potrebnými údajmi.IMG_2824JPG
 • Auto sa otvára priložením karty na snímač za čelným oknom alebo cez mobilnú aplikáciu. Keď prídete k autu, zakliknete "začať rezerváciu", počkáte pár sekúnd a auto sa otvorí. V priehradke nájdete bežné kľúčiky, ktoré vložíte do zapaľovania a jazdíte ako so štandardným autom. Pri palubnej doske je malý monitor, ktorý hlási všetko dianie v aute - koľko je hodín, koľko ste najazdili, kde sa nachádzajú kľúče a pod.IMG_20180728_125019jpgIMG_2810JPG
IMG_2799JPG
O AKÝ TYP AUTA IDE?
 • Auto samotné je veľmi pohodlné, je to najnovšia generácia Suzuki Ignis. Suzuki sú spoľahlivé autá s intuitívnym ovládaním. Je také akurát, ani veľké ani malé ;) Vo výbave má klimatizáciu, cúvaciu kameru, dostatočne veľký kufor, strešný nosič a jedno z áut má aj ťažné zariadenie, napríklad na biyckle. Okrem toho určite oceníte parkovaciu kartu v celom meste zadarmo, diaľničnú nálepku a samozrejme detskú autosedačku od 9 do 36 kilo, ktorú si môžete za pár eur objednať vopred, aby bola v aute pripravená.
IMG_2793JPGIMG_2808JPGIMG_2817JPGIMG_20180728_132850jpg
prkjpg
IMG_2806JPG

KDE AUTÁ NÁJDETE?
 • Zatiaľ sú v Nitre dve takéto autá. Jedno má svoje stanovište na Klokočine, jedno je v centre mesta. Kým sa služba rozrastie a áut pribudne, treba počítať s tým, že ku stanovišťu autu sa musíte najskôr dopraviť, čo môže byť trošku komplikácia z pohľadu obyvateľov iných častí mesta, ale aj to sa určite neskôr vyrieši. Inak s autom môžete chodiť nielen po Nitre, ale kľudne aj na väčšie vzdialenosti. Zatiaľ nie sú stanovené žiadne limity ;)
PRE KOHO?
 • Služba je podľa nás prioritne určená pre tých, ktorí jazdia autom občas, alebo sú v Nitre na určitú dobu, prípadne im vypadne ich vlastné auto a toto je skvelá alternatíva k používaniu taxislužieb a MHD. Tiež určite osloví skôr ľudí, ktorí sú naklonení zdieľanej ekonomike a sú presvedčení o tom, že nemusíme všetko vlastniť, aby sme mohli viesť plnohodnotný život :)
MOŽNÉ MÍNUSY?
 • Spočiatku Vás môže odradiť výška vstupného depozitu 150,- EUR. Ide však o vratnú sumu, ktorú Vám prevádzkovateľ po vyčerpaní služby v plnej výške vráti. Reálne tak platíte len za prejazdené kilometre. Na webe www.sharecar.sk je presný cenník. Ak by ste napríklad jazdili po meste 2 hodiny a prejazdili 20km, vyjde Vás to okolo 12,- EUR. Navyše, ak by ste sa napríklad spojili s kamarátkou, náklady si ešte viac znížite. Ak si človek spočíta, koľko ho stojí bežná údržba vlastného auta s tankovaním, STK, servisovaním, poistkou, prezúvaním či opravou, vôbec to nie je zlá suma ;)


Držíme novej službe PALCE!

IMG_2785JPG
Joxeso

Joxeso je mladá značka, ktorá je autorským projektom Zuzany Svobodovej. Láskavým a príjemným spôsobom približuje deťom, malým jogínom a jogínkam, čaro jogy.

Čo JOXESO obsahuje?

Koncept joxesa obsahuje pexeso s jogovými pozíciami, karty so znázornením pozícií a tiež s návodom ako jednotlivé asány znázorňovať, zápisníček, voskovky a brožúry všeobecne o joge a jogových zostavách. Veľmi sa nám páčilo aj pridanie vyfarbovacích kariet, ktoré celé balenie pekne spestrujú a približujú aj menším deťom. 

Ako JOXESO vyzerá?
Balenie je veľmi hravé, v krabičke s gombíkmi navrchu a už na prvý pohľad ho majú deti chuť okamžite rozbaliť. Ilustrácie sú jednoduché, láskavé, príjemné, nežné a takpovediac upokojujúce. Jednotlivé pozície sú znázornené tak voľnejšie, aby im deti lepšie porozumeli. Sú tu všetky známe asány ako mačka, strom, hora, hrudný záklon, kobra, šťastné dieťa, lev či luk.

Prečo by ste ho mali mať doma?
Joga už dávno nie je cvičenie pre úzku skupinu ľudí. Je vhodná pre mužov, ženy, starších i mladších, dokonca tehotné či dôchodcov. Je to univerzálny nástroj na upokojenie mysle a oživenie tela. Preto sa nám Joxeso páči. V dnešnej dobe, keď je všetkého akosi priveľa, zvukov, pohybov, obrazov, podnetov, aj deti potrebujú nejaký spôsob ukľudnenia a koncentrácie. V zahraničí sa bežne joga praktizuje aj v škôlkach a školách v rámci kolektívneho programu. A Joxeso môže byť výborný nástroj ako to deťom priblížiť a ukázať. A navyše, ak bude spolu cvičiť celá rodina, mama, tato, súrodenci, môže z toho byť aj pekná rodinná aktivita. Okrem toho pexeso ako také podporuje koncentráciu, pamäť, sústredenie. Vyfarbovačky zase pomáhajú pri rozvoji jemnej motoriky a kreativity.

Kde ho nájdete?
Objednať sa dá na www.joxeso.sk

NAMASTE ;)

IMG_2017JPG

IMG_2000JPGeejpgIMG_2049JPGIMG_2032JPG
Rozprávkovanie

Nedávno sme sa dostali ku knižke od Lenky Medvecovej Tinkovej z Prosím Spinkej, keď sme ako mnohí rodičia riešili časté budenie sa našej staršej dcéry. Aká teda JE?
 • Knižka je krásna, akurátneho formátu, s peknou obálkou a láskavými ilustráciami. Obsahuje terapeutické rozprávky, ktoré sú rozdelené na bežné uspávanie, nočný spánok či poobedňajšie úspavanie. Pred každou rozprávkou je uvedený krátky príbeh o tom, ako vznikla, pre aké vekové kategórie a problematické situácie je vhodná. 
 • Mnoho rodičov asi bude čakať, že prečítajú rozprávku a keď dieťa ihneď nezaspí, povedia si: "veď to aj tak nefunguje". Sila knižky je ale práve v tom, že učí RODIČOV pochopiť spánok ich detí, jeho príčiny, dôsledky, súvislosti. A prostredníctvom nich rodičia začínajú lepšie rozumieť svojim deťom a súčasne s tým sa zlepšuje aj ich spánok. Takže určite nemá okamžitý efekt, ale práca s ňou je dlhodobá, ale účinná. Autorka sa tu dotýka aj tém ako je dojčenie, strach, podnety, príchod súrodenca, vyplakávanie. 
 • Za rozprávkami nasleduje časť, ktorá vysvetľuje ako funguje spánok u detí, prečo sa často budia, aké sú možné príčiny, prečo nechcú zaspať napriek nekonečnej únave. Autorka tu ponúka aj návod ako rozprávky ďalej využívať, meniť ich podľa situácie a aktuálnych potrieb dieťaťa. Tieto rozprávky nie sú o tom, že by uspávali slovom či svojou intonáciou, skôr pomáhajú deťom vyrovnať sa s pocitmi a zážitkami pred zaspaním. Ako príklad možno uviesť rozprávku o psíkovi Bafovi, ktorému na nos sadá otravná mucha, až nakoniec odletí na voze a jemu sa veľmi uľaví. Tento príbeh je o tom, že môžeme byť niekedy mrzutí, ale každá zlá nálada raz odletí a zmizne v bezpečnom náručí. Ďalšou zaujímavou časťou je príbeh o vláčiku, ktorý je taký preťažený zážitkami, že sa ich musí postupne zbavovať v "stanici spomienok", aby mohol ďalej veselo frčať svetom. Celou knižkou sa nesie silné posolstvo, že deti jednoducho potrebujú absolútny pocit bezpečia a istoty, aby mohli pokojne spať.
 • Do konca júna platí na stránke www.prosimspinkej.cz/rozpravkovanie zľavový kód "predetivnitre", po zadaní ktorého získate 10% zľavu! Vyskúšajte :)

IMG_1809JPG

IMG_1793JPG

IMG_1798JPG
Kozmo a jeho dobrodružstvá

 • Kozmo a jeho dobrodružstvá je dielom nitrianskej neziskovky Centrum Slniečko, n.o. a trnavskej agentúry CUKRU Production. Je to nielen kniha, ale celý koncept o tom, ako s deťmi citlivo komunikovať rôzne náročné témy ako je šikana, ohováranie, násilie, odmietanie.
 • "Rodinu" okolo Kozma tvorí publikácia, príručka pre rodičov, náučné videá, odporúčané doplnkové aktivity a webstránka www.kozmove-dobrodruzstva.sk. Knižka sama o sebe má krásny vizuál a peknú stabilnú obálku, deťom sa určite bude páčiť. Vnútri sa nachádza niekoľko príbehov o tom, ako Kozmo cestuje vesmírom na rôzne planéty a stretáva sa s rôznymi postavami - mimozemšťanmi,  ktorí zažívajú svoje problematické situácie ako kyberšikana, ohováranie, odmietanie, agresia, rešpekt. Témy, ktoré otvára, sú veľmi dôležité pre zdravý vývoj našich detí. Je určená pre deti od 5 do 8 rokov, ale iste sa dá použiť aj pre mladšie vekové kategórie.
 • Knižka nie je na bežné čítanie ako klasické rozprávky s "peknými obrázkami". Vyžaduje si svoj čas, pohodu, atmosféru, miesto i psychické nastavenie rodičov i detí, o čom autori dôsledne píšu v príručke pre rodičov. Celkovo ju možno skôr odporúčať pre vnímavých rodičov, ktorí si na ňu naozaj nájdu čas a spoločne s deťmi ju nielen prečítajú, ale o príbehu sa i rozprávajú a snažia sa mu s láskou a pochopením porozumieť. Možno tých príbehov by mohlo byť aj viac a sem-tam nás rušilo množstvo vesmírnych mien, napriek tomu je kniha úžasná a množstvo práce na nej sa skutočne oplatilo. Určite by sa v nejakej podobnej forme uplatnila aj v škôlkach či detských centrách. Je skvelá a vhodným spôsobom zúročuje množstvo pozitívnych i tých bolestnejších skúseností pracovníkov Slniečka. 
 • Možné je zakúpiť si ju napr. cez Martinus na https://www.martinus.sk/?uItem=306714. Jej kúpou podporujete aj aktivity Centra Slniečko, ktoré už niekoľko rokov realizuje veľké projekt na pomoc zanedbávaným, týraným a zneužívaným deťom. Klobúk dole!

IMG_1640JPG

IMG_1682JPG

IMG_1677JPG

IMG_1709JPGIMG_1680JPG