Kozmo a jeho dobrodružstvá

  • Kozmo a jeho dobrodružstvá je dielom nitrianskej neziskovky Centrum Slniečko, n.o. a trnavskej agentúry CUKRU Production. Je to nielen kniha, ale celý koncept o tom, ako s deťmi citlivo komunikovať rôzne náročné témy ako je šikana, ohováranie, násilie, odmietanie.
  • "Rodinu" okolo Kozma tvorí publikácia, príručka pre rodičov, náučné videá, odporúčané doplnkové aktivity a webstránka www.kozmove-dobrodruzstva.sk. Knižka sama o sebe má krásny vizuál a peknú stabilnú obálku, deťom sa určite bude páčiť. Vnútri sa nachádza niekoľko príbehov o tom, ako Kozmo cestuje vesmírom na rôzne planéty a stretáva sa s rôznymi postavami - mimozemšťanmi,  ktorí zažívajú svoje problematické situácie ako kyberšikana, ohováranie, odmietanie, agresia, rešpekt. Témy, ktoré otvára, sú veľmi dôležité pre zdravý vývoj našich detí. Je určená pre deti od 5 do 8 rokov, ale iste sa dá použiť aj pre mladšie vekové kategórie.
  • Knižka nie je na bežné čítanie ako klasické rozprávky s "peknými obrázkami". Vyžaduje si svoj čas, pohodu, atmosféru, miesto i psychické nastavenie rodičov i detí, o čom autori dôsledne píšu v príručke pre rodičov. Celkovo ju možno skôr odporúčať pre vnímavých rodičov, ktorí si na ňu naozaj nájdu čas a spoločne s deťmi ju nielen prečítajú, ale o príbehu sa i rozprávajú a snažia sa mu s láskou a pochopením porozumieť. Možno tých príbehov by mohlo byť aj viac a sem-tam nás rušilo množstvo vesmírnych mien, napriek tomu je kniha úžasná a množstvo práce na nej sa skutočne oplatilo. Určite by sa v nejakej podobnej forme uplatnila aj v škôlkach či detských centrách. Je skvelá a vhodným spôsobom zúročuje množstvo pozitívnych i tých bolestnejších skúseností pracovníkov Slniečka. 
  • Možné je zakúpiť si ju napr. cez Martinus na https://www.martinus.sk/?uItem=306714. Jej kúpou podporujete aj aktivity Centra Slniečko, ktoré už niekoľko rokov realizuje veľké projekt na pomoc zanedbávaným, týraným a zneužívaným deťom. Klobúk dole!

IMG_1640JPG

IMG_1682JPG

IMG_1677JPG

IMG_1709JPGIMG_1680JPG